خبرهای ویژه

» انتشارات فاتحان » موج سرخ: روایت جنگ در خلیج فارس

تاریخ انتشار : 1403/01/07 - 11:46

 کد خبر: 14332
 17 بازدید

موج سرخ: روایت جنگ در خلیج فارس

نویسنده کتاب «موج سرخ» را در چهار فصل به نگارش درآورده و با نگاهی گزارشی و تحلیلی به شرح حوادث دفاع دریایی جمهوری اسلامی ایران در هشت سال جنگ تحمیلی پرداخته است.

ناشر فاتحان
نویسنده جعفر شیرعلی نیا
ویراستار سعید زاهدی
گردآورنده کتاب خانه فرهنگ و هنر سافیا
زیر نظر علی اکبر احمدیان
سال نشر : ۱۳۹۱
تعداد صفحات : ۲۴۰

نویسنده کتاب «موج سرخ» را در چهار فصل به نگارش درآورده و با نگاهی گزارشی و تحلیلی به شرح حوادث دفاع دریایی جمهوری اسلامی ایران در هشت سال جنگ تحمیلی پرداخته است.
نویسنده در فصل اول با عنوان روزهای دور، تاریخ و جغرافیا و پیشینه تاریخی ساکنان سواحل خلیج فارس که تمدن هایی چون ایلامی ها، آشوری ها، آکدی ها، بابلی ها، مدی ها و پارسی ها را به خود دیده، شرح داده شده است و در فصل دوم با عنوان روز های جنگ، سیر جنگ تحمیلی عراق علیه ایران در منطقه خلیج فارس را در هجده بخش دنبال می کند.
فصل سوم با عنوان سرزمین بی غروب به معرفی نقاط مهم منطقه و فصل چهارم با عنوان نبرد برگزیده، دوره های مهم جنگ و رویارویی با آمریکا را در خلیج فارس بازگو می کند؛ البته جنگ در خلیج فارس ویژگی های دیگری هم داشته و آن اینکه نماد بین المللی جنگ ایران و عراق است؛ چرا که خلیج فارس شاهراه صادرات نفت بوده و بسیاری از کشورها نفت خود را از طریق دریا یا کشتی از خلیج فارس حمل می کردند، اما وقتی که نا امنی جنگ به خلیج فارس کشیده شد، خیلی از کشورها درگیر جنگ شدند. موضوع دیگر درگیری و رویارویی ایران با آمریکا در خلیج فارس است. در این کتاب به این دو ویژگی پرداخته شده که این مهم وجه تمایز جنگ مناطق دریایی با سایر مناطق است.
تفاوت دیگر، نوع جنگیدن در دریاست؛ چرا که جنگ در محدوده خشکی با دریا متفاوت است. از این رو نویسنده سعی کرده است به طور کامل، روند و موقعیت خلیج فارس و جنگ ایران و عراق از ابتدا تا پایان را روایت کند.
با توجه به اینکه این اثر مستند بوده و با استفاده از منابع مکتوب و مصاحبه با فرماندهان جنگ گرد آمده است، در نگارش آن از حدود ۸۰ عنوان کتاب و مقالات نشریات، روزنامه ها و مصاحبه استفاده شده است.

انتهای پیام/


برچسب ها : ,
دسته بندی : انتشارات فاتحان , نویسندگان کتاب انقلاب، دفاع مقدس و شهدا
ارسال دیدگاه